W artykule opisano najnowsze standardy diagnostyczne dotyczące czynnościowych zaburzeń tarczycy, czyli jej nadczynności i niedoczynności.
Jesteś tu:
Jesteś tu:
Objawy chorób tarczycy bardzo często mylone są z objawami zwykłego przemęczenia czy stresu. Tak jest też czasem w przypadku choroby Hashimoto – jednej z najczęściej występującej w ostatnim czasie – gdzie układ immunologiczny atakuje właśnie komórki tarczycy. Pacjenci trafiający do gabinetu dietetycznego bardzo często nie zdają sobie sprawy, że przyczyną ich nadwagi, senności czy przemęczenia mogą być choroby tarczycy. Często to dietetyk jest pierwszym specjalistą, który może zasugerować diagnostykę w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia chorób tarczycy. Jego zalecenia dietetyczne muszą także uwzględniać immunologiczne podłoże choroby, tak aby wspomóc leczenie.
Kwestie związane z chorobami tarczycy poruszono w temacie numeru, ale także w zupełnie nowym dziale tematycznym – DIAGNOSTYKA.
Zamów prenumeratęW artykule opisano najnowsze standardy diagnostyczne dotyczące czynnościowych zaburzeń tarczycy, czyli jej nadczynności i niedoczynności.
Insulinooporność to problem, który nabiera coraz większej skali. Prawdopodobnie około 10 milionów osób w Polsce zmaga się z tą dolegliwością. Niestety współczesna medycyna nie traktuje jej jako odrębnej jednostki chorobowej, lecz jako zaburzenie prowadzące do rozwoju innych chorób w tym cukrzycy typu 2, otyłości, zespołu policystycznych jajników czy nadciśnienia tętniczego.
Podczas gdy wydawałoby się, że błonnik nie ma już nic do ukrycia, naukowcy z Shahid Beheshti University of Medical Sciences odkryli jego kolejne właściwości.
W języku codziennym używa się słowa „depresja” do opisania smutku i przygnębienia, jednak w psychiatrii terminem tym określa się konkretne zaburzenia nastroju wymagające leczenia i pomocy lekarskiej. Jak pracować dietetycznie z pacjentem, który informuje, że ma depresję?
Wśród adeptów sportów sylwetkowych tematem wielu dyskusji jest optymalna dzienna podaż białka w okresie budowania masy mięśniowej lub redukcji tkanki tłuszczowej. Kontrowersje budzi również ilość posiłków w ciągu dnia, długość przerwy pomiędzy nimi czy zawartość protein i poszczególnych aminokwasów w każdej z konsumowanych potraw.
Zaburzenia karmienia najczęściej dotyczą niemowląt i małych dzieci. To sytuacja, w której dziecko odmawia przyjmowania pokarmu, jest niezdolne do jedzenia lub ma trudności z jedzeniem. Problem ten występuje dość często (25-40% pacjentów do 3 roku życia), jednak w większości przypadków są to jedynie łagodne zaburzenia związane z nieprawidłowym karmieniem.
Otyłość jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w skali światowej i dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Niewątpliwie stanowi przyczynę rozwoju wielu zaburzeń metabolicznych i wiąże się ze zwiększoną umieralnością z powodu chorób przewlekłych, w tym zaburzeń sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów. Okazuje się jednak, że mimo zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej istnieje grupa pacjentów otyłych z prawidłowymi wskaźnikami metabolicznymi, którą charakteryzuje często również mniejsze ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych związanych z otyłością1.
Wiele uwagi poświęca się związkowi pomiędzy podłożem genetycznym a czynnikami środowiskowymi i ich wpływowi na fenotyp człowieka. Jednak niewiele wspomina się w tym kontekście o zjawiskach epigenetycznych. Zjawiska epigenetycznie i zajmująca się nimi nauka – epigenetyka są łącznikiem pomiędzy podłożem genetycznym a czynnikami środowiskowymi. Jednym z najważniejszych elementów modulujących epigenom człowieka jest żywność, ponieważ może ona nieść w sobie informację, która modyfikuje ekspresję genów w komórce i tym samym może wpływać na tempo starzenia się organizmu oraz ryzyko rozwoju chorób. Bardzo często stosowany jest skrót myślowy: ”dieta zmienia geny”, ale poprawniejszym określeniem jest „dieta zmienia epigenom”.
Dieta śródziemnomorska to zespół nawyków żywieniowych typowych dla mieszkańców regionu śródziemnomorskiego, którzy w latach 60. XX wieku rzadko zapadali na choroby serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu II oraz niektóre nowotwory. Zachowania żywieniowe tego typu stanowią pełne odzwierciedlenie zasad zdrowego żywienia i warto je wprowadzić w życie w celu profilaktyki lub wspomagania leczenia przewlekłych chorób niezakaźnych.
Cukrzyca ciążowa (GDM) stanowi najczęściej występujące zaburzenie metabolizmu węglowodanów, tuż obok cukrzycy typu 1 (T1D) oraz cukrzycy typu 2 (T2D). Jest stanem nietolerancji węglowodanów prowadzącym do hiperglikemii o różnym nasileniu, który pojawia się lub zostaje po raz pierwszy rozpoznany w czasie ciąży1.
Pojawiająca się nadwaga i otyłość pomimo racjonalnej diety i zdrowego stylu życia? Częste zmiany nastroju, senność? Nie wynika to często z przepracowania, a z choroby Hashimoto, w której układ immunologiczny atakuje własne komórki tarczycy.
Orkisz (Triticum spelta) to mniej wymagający pod względem uprawy i jednocześnie bogatszy w wartości odżywcze pradawny gatunek pszenicy. Orkisz jest jedną z najstarszych roślin uprawnych.
Osteoporoza to schorzenie coraz częściej diagnozowane nie tylko u osób w podeszłym wieku, ale także w grupie młodych pacjentów. Nie bez powodu nadaje się jej miano „cichej epidemii”. Niestety poświęca się temu problemowi zbyt mało uwagi, a prowadzone działania profilaktyczne nadal są mało skuteczne.