Do roku 2025 WHO zakłada realizację sześciu celów żywieniowych. Większość z nich związana jest z najmłodszą częścią naszej populacji.
WHO zakłada obniżenie występowania anemii u kobiet w wieku rozrodczym o 50%, obniżenie o 30% odsetka dzieci o niskiej masie urodzeniowej, zahamowanie wzrostu otyłości i nadwagi u dzieci i zwiększenie wskaźnika karmienia wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia o 50%. WHO zakłada również spadek o 40% dzieci z zahamowanym wzrostem. Ostatnim celem jest obniżenie o 5% i utrzymanie niższego poziomu wycieńczenia dzieci w wyniku niedożywienia1. Analizy przeprowadzone w Polsce dotyczą szczególnie karmienia piersią oraz dzieci otyłych.
Raport z 2017 roku z badania ankietowego3 przeprowadzonego przez Centrum Nauki o Laktacji z udziałem prawie 6 tys. kobiet przedstawia obecną sytuację dotyczącą karmienia piersią. Wspomniano w nim, że tylko 37% dzieci poniżej 6 miesiąca życia jest karmionych wyłącznie piersią w krajach nisko- i średnio rozwiniętych. W badaniu aż połowa respondentek deklarowała, że położna nie informowała ich o rekomendowanej długości wyłącznego karmienia piersią. Aż co druga kobieta deklarowała, że zalecano jej na wszelki wypadek unikania pewnych pokarmów podczas karmienia piersią - co nie jest zgodne z aktualną wiedzą i zaleceniami ekspertów. Raport podkreśla, że w wielu przypadkach nie są prawidłowo realizowane obowiązujące regulacje prawne dotyczące promocji i wsparcia karmienia piersią. Jest to niestety jeden z dowodów na to, że realizacja celów WHO1 (opublikowanych w 2014 roku) nie jest w naszym kraju najlepiej realizowana.
Dodatkowo raport NIK2 wskazuje, że tylko przez cztery lata odsetek otyłych dzieci w Polsce wzrósł o 5 punktów procentowych.
Warto przypomnieć wskazania opublikowane przez WHO planując edukację żywieniową pacjentów, by zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie związane z żywieniem człowieka.