Podczas gdy wydawałoby się, że błonnik nie ma już nic do ukrycia, naukowcy z Shahid Beheshti University of Medical Sciences odkryli jego kolejne właściwości.
Chociaż poznano już wiele właściwości prozdrowotnych błonnika i wydawałoby się, że już nic do odkrycia nie pozostało, wciąż stanowi on przedmiot badań. Wiemy już, że jego spożycie wpływa na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi, jest szczególnie ważnym składnikiem diety u osób chorych na cukrzycę czy też wpływa na zróżnicowanie mikrobioty jelitowej.
Tym razem naukowcy z Shahid Beheshti University of Medical Sciences wzięli pod uwagę zupełnie inny aspekt działania błonnika. W badaniu obserwowano 1630 osób przez 6 lat. Porównano błonnik pochodzący z owoców, warzyw, roślin strączkowych i zbóż. Wyniki dowiodły, że jego większe spożycie wiązało się z redukcją występowania przewlekłej niewydolności nerek. Wykazano, że przy każdym wzroście spożycia błonnika o 5g na dobę, ryzyko incydentu PChN spadało o 11%. Najskuteczniejszy okazał się błonnik pochodzący z roślin strączkowych oraz warzyw.
O postępowaniu dietetycznym w PChN przeczytasz tutaj