Suplementacja kolagenem stosowana jest zarówno w prewencji urazów, jak i we wsparciu rekonwalescencji po przebytych kontuzjach mięśni, stawów, tkanki chrzęstnej i łącznej oraz kości3.
Jesteś tu:
Jesteś tu:
Wzrost aktywności fizycznej, który można zaobserwować wśród Polaków na przestrzeni ostatnich kilku lat, wiąże się bezpośrednio z zainteresowaniem dietami: zarówno wspomagającymi efekty ćwiczeń jak i mającymi wpływ na osiągane sukcesy w różnych dziedzinach sportowych. Autorzy, którzy wspierają sportowców - profesjonalistów w prawidłowym odżywianiu się, wskażą w cyklicznych artykułach m.in. jak poprawić efektywność i wydajność organizmu, jak odżywiać się przed ważnym startem, jakie suplementy diety stosować.
Suplementacja kolagenem stosowana jest zarówno w prewencji urazów, jak i we wsparciu rekonwalescencji po przebytych kontuzjach mięśni, stawów, tkanki chrzęstnej i łącznej oraz kości3.
Młody sportowiec nie jest „miniwersją” dorosłego. Jego anatomia, fizjologia, zapotrzebowanie energetyczne na składniki odżywcze są odmienne z powodu nasilonego procesu wzrostu organizmu, a potrzeby energetyczne są nieproporcjonalnie duże do rozmiarów ciała. Niedożywienie może prowadzić do zwiększonego ryzyka kontuzji, pogorszonej regeneracji oraz nieosiągnięcia optymalnej gęstości mineralnej kości.
Głównym obszarem zainteresowania w kontekście zastosowania soku z buraka są azotany, azotyny oraz końcowy produkt ich przekształceń, czyli tlenek azotu (NO, ang. Nitric oxide). Zastosowanie różnych produktów z buraka jest coraz bardziej popularne wśród sportowców z powodu poprawy zdolności wysiłkowych oraz optymalizacji procesu regeneracji1,2 .
Suplementacja diety kofeiną może przynieść wiele korzyści dla zdolności wysiłkowych czy funkcji poznawczych sportowców. Potencjał ergogenicznego działania kofeiny w sporcie jest dobrze udokumentowany i przebadany. Mimo to zainteresowanie tym tematem, a tym samym liczba publikacji naukowych i badań analizujących jej ergogeniczne działanie, wciąż rośnie. Co więcej, pojawiają się nowe koncepcje oraz aspekty wymagające dalszych, dogłębnych badań. W związku z tym celem niniejszego artykułu jest podsumowanie aktualnych dowodów naukowych dotyczących suplementacji diety kofeiną u osób uprawiających regularnie sport.
Odżywki wysokobiałkowe to jedne z najpowszechniej stosowanych preparatów przyjmowanych celem uzupełnienia diety. Stanowią, obok suplementów aminokwasowych i odżywek węglowodanowo-białkowych, najczęściej zażywane środki spożywcze tego rodzaju2. W niewielkim polskim badaniu zaobserwowano, że ponad połowa osób trenujących siłowo stosuje ten rodzaj wspomagania3. Szacuje się, że roczna produkcja suplementów wysokobiałkowych w 2025 roku osiągnie wartość 21,5 miliarda dolarów. Głównym zastosowaniem suplementów proteinowych jest wsparcie procesu żywienia w sporcie1.
Beta-alanina to suplement diety, który jest rekomendowany sportowcom w celu zwiększenia ich wydolności fizycznej przez organizacje zajmujące się żywieniem w sporcie1,2. Mimo to, wciąż pojawiają się pytania dotyczące mechanizmu działania, protokołu suplementacyjnego, bezpieczeństwa czy zależności wynikających z płci. Niniejszy artykuł podsumowuje najnowsze dowody naukowe dotyczące suplementacji diety beta-alaniną.