Książka Sportowe kalorie, czyli zdrowa dieta dla młodych sportowców autorstwa Iwony Bates przedstawia podstawy prawidłowego żywienia nie tylko dla młodych sportowców.
Jesteś tu:
Jesteś tu:
Ze względu na dużą różnorodność, charakterystykę wysiłku oraz różnice fizjologiczne różne są wymagania energetyczne i zapotrzebowanie na składniki pokarmowe dla poszczególnych sportów zimowych.
W numerze - poza głównymi założeniami diety dla osób uprawiających sporty zimowe - także wskazówki w zakresie żywienia wspomagającego regenerujący sen u sportowców.
Zamów prenumeratęKsiążka Sportowe kalorie, czyli zdrowa dieta dla młodych sportowców autorstwa Iwony Bates przedstawia podstawy prawidłowego żywienia nie tylko dla młodych sportowców.
W ostatnim czasie na łamach prestiżowego czasopisma „The Lancet” pojawiły się nowe doniesienia dotyczące związku pomiędzy udziałem tłuszczu i węglowodanów w diecie a długością życia.
Alkohol powszechnie uznawany jest za jeden z głównych czynników ryzyka występowania wielu chorób, mimo iż przez większość osób kojarzony jest z przyjemnymi doznaniami. Wg WHO spożywanie dużych dawek alkoholu działa szkodliwie w przypadku chorób układu krążenia, jak i cukrzycy, natomiast w małych i umiarkowanych dawkach prawdopodobnie może wywoływać korzystny efekt.
Ze względu na dużą różnorodność, charakterystykę wysiłku oraz różnice fizjologiczne różne są wymagania energetyczne i na składniki pokarmowe dla poszczególnych sportów zimowych.
Czy geny mogą warunkować kluczowe dla sportu cechy, jak wytrzymałość, siła, czy motywacja? Okazuje się, że tak. Pomimo że na wyniki osiągane przez sportowców wpływa ogromna ilość czynników, w ostatnim czasie podnosi się rangę udziału podłoża genetycznego w kształtowaniu fenotypu sportowca.
Łuszczyca należy do chorób zapalnych skóry, na którą cierpi około 2% populacji w Europie i Stanach Zjednoczonych1. W Polsce występuje u około 1 mln osób. Objawia się stanem zapalnym skóry właściwej oraz zakłóconą proliferacją komórek naskórka.
Eksperci podkreślają, że warto od najmłodszych lat promować regularność posiłków oraz wpływać na prawidłowe preferencje smakowe. Jednak ze względu na obecny styl życia coraz bardziej popularne stają się przekąski. Stanowisko Zespołu Ekspertów z 2015 roku rekomenduje takie przekąski jak: świeże warzywa i owoce, mleczne produkty fermentowane, pełnoziarniste produkty zbożowe, suszone owoce, a także orzechy1.
Dieta ketogenna – to uznana terapia stosowana w leczeniu padaczek lekoopornych, deficytu dehydrogenazy pirogronianu (PDHD) czy deficytu transportera glukozy do mózgu (GLUT1). Stosowana jako lek jest zalecana przez lekarza, układana przez dietetyka, regularnie kontrolowana przez zespół specjalistów.