Liczne badania, w tym badania na zwierzętach, dowodzą, że okres ciąży powoduje wyczerpanie się endogennych, wątrobowych zasobów choliny u matek spożywających dietę tradycyjną9.
Jesteś tu:
Jesteś tu:
Seniorzy są grupą o specyficznych potrzebach, nie tylko żywieniowych. Postępowanie dietetyczne u osób starszych wymaga indywidualnego ujęcia pod kątem potrzeb fizjologicznych, stanu zdrowia, obecności chorób towarzyszących. Często są to również modyfikacje wieloletnich przyzwyczajeń i nawyków, które mogą dodatkowo oddziaływać na sposób żywienia, a tym samym na stan zdrowia.
Zamów prenumeratęLiczne badania, w tym badania na zwierzętach, dowodzą, że okres ciąży powoduje wyczerpanie się endogennych, wątrobowych zasobów choliny u matek spożywających dietę tradycyjną9.
Tak zwanego trudnego pacjenta znają z codziennej praktyki specjaliści wielu obszarów pomocowych. Poniżej omówiono wskazówki dotyczące prowadzenia rozmowy z pacjentem wszystkowiedzącym w oparciu o zasady dialogu motywującego (DM).
Tkanka kostna jest tkanką łączną, która dzięki zawartości soli mineralnych w jej istocie podstawowej jest twarda, sztywna i wytrzymała. W jej skład wchodzą następujące komórki: osteoblasty (tzw. komórki kościotwórcze), osteocyty (osteoblasty otoczone zmineralizowaną istotą międzykomórkową) i osteoklasty (tzw. komórki kościogubne, odpowiadające za niszczenie kości), oraz substancja międzykomórkowa (organiczna i nieorganiczna) tworząca pozostałą część tkanki19.
Otyłość − to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet.
Zespół fibromialgii należy do chorób niezapalnych, które charakteryzują się przede wszystkim, występowaniem uogólnionego bólu mięśni szkieletowych w połączeniu z tkliwością uciskową dotykanego miejsca na ciele pacjenta. Obszary te są określane przez lekarzy i fizjoterapeutów jako tzw. „punkty tkliwe”. Dodatkowo obserwuje się również szereg dolegliwości współtowarzyszących.
W poprzednim numerze (pierwsza część artykułu dostępna tutaj) zwróciliśmy uwagę na problem cukrzycy typu 1 u dzieci: jej epidemiologię, rozwój, sposoby leczenia, cele postępowania żywieniowego. W poniższym artykule skupimy na poszczególnym udziale makroskładników pokarmowych, przedstawiona zostanie współpraca dietetyka z pacjentem z cukrzycą typu 1 oraz studium przypadku.
Jeżówka (Echinacea) − roślina wieloletnia dorastająca do wysokości 40−150 cm, w zależności od gatunku, należy do rodziny astrowatych (Compositae). Najbardziej charakterystyczną cechą jeżówek jest kształt ich kwiatu przypominający koszyczek złożony z rurkowatych kwiatów umieszczonych pojedynczo na szypułkach. Nazwa rośliny, ze względu na wygląd kwiatów, pochodzi od greckiego słowa echinos oznaczającego jeża.
Menu przygotowane dla osoby straszej powinno uwzględniać nie tylko wskazania zdrowotne, ale także dotychczasowe przyzwyczajenia pacjenta oraz jego możliwości np. fizyczne do przygotowania posiłku oraz zaopatrzenia się w odpowiednie produkty spożywcze.
Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides L.) jest rośliną należącą do rodziny oliwkowatych (Elaeagnaceae). Jagody rokitnika, poza piękną, pomarańczową barwą, mają unikalny aromat, na który składa się ok. 45 lotnych związków.
Seniorzy są grupą o specyficznych potrzebach, nie tylko żywieniowych. Postępowanie dietetyczne u osób starszych wymaga indywidualnego ujęcia pod kątem potrzeb fizjologicznych, stanu zdrowia, obecności chorób towarzyszących. Często są to również modyfikacje wieloletnich przyzwyczajeń i nawyków, które mogą dodatkowo oddziaływać na sposób żywienia, a tym samym na stan zdrowia.
Część artykułu pochodzi z 6 modułu (Metabolic syndrome) kursu e-learningowego "English for Clinical Dietetics and Nutrition".
Czarnym kolorem oznaczono: useful words and expresions, niebieskim kolorem oznaczono: useful words with prepositions, zielonym kolorem oznaczono: useful collocations.