Szanowni Państwo,
Oddaję w Państwa ręce drugi numer „Współczesnej Dietetyki” wydany w 2024 roku. Tematem numeru są Nowe wytyczne w zakresie suplementacji folianami, witaminami z grupy B oraz choliną w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i laktacji.
Informacje w nim zawarte wskazują na istotność prawidłowej suplementacji aktywnej formy kwasu foliowego (5-metylotetrahydrofolian) zarówno w celu zapłodnienia, jak i prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju dziecka w przyszłości. Ponadto po raz pierwszy zwrócono uwagę na cholinę, która odgrywa istotną rolę w rozwoju mózgu płodu oraz formowaniu połączeń nerwowych. Ponadto właściwa podaż w diecie choliny w czasie ciąży wpływa na funkcje poznawcze, zachowanie oraz pamięć potomstwa. Jednocześnie cholina wraz z witaminą B6 i B12 wpływają na prawidłowe procesy metylacji, które zapewniają właściwy rozwój płodu i przebieg ciąży poprzez zapobieganie m.in. hiperhomocysteinemii.
Drugim istotnym artykułem, zwłaszcza dla dietetyków praktyków, jest Wpływ leków przeciwdepresyjnych na masę ciała. Depresja jest to choroba charakteryzująca się obniżeniem nastroju, nieadekwatnym do życiowych okoliczności, często racjonalnie nieuzasadnionym. Szacuje się, że na świecie choruje około 264 mln osób (dane na rok 2017), a do 2030 roku problem ten będzie dotyczył około 23% światowej populacji. Podstawą leczenia tej jednostki chorobowej jest farmakoterapia, która w zależności od rodzaju substancji czynnej może zwiększać masę ciała, prowadząc do otyłości. Wiedza o tego rodzaju zależności warunkuje kompleksową opiekę dietetyczną nad pacjentem z depresją.
Z kolei publikacja Wpływ leków IPP na rozwój SIBO opisuje, jakie konsekwencje niesie przedłużające się przyjmowanie inhibitorów pompy protonowej.
Ponadto w niniejszym numerze zamieszczono artykuły dotyczące braku miesiączki (amenorrhea) u pacjentek z jadłowstrętem psychicznym oraz wpływie diety na to zjawisko.
Istotne są także informacje zamieszczone w wywiadzie z prezesem Grzegorzem Kosteleckim o nowej ustawie o zawodach medycznych.
W najnowszym numerze „Współczesnej Dietetyki” omówiono także wsparcie żywieniowe w kacheksji, jak i postępowanie żywieniowe w biegunkach.
Zachęcam do lektury,
dr n. med. Aneta Kościołek
Zamów prenumeratę