W jaki sposób za pomocą interwencji dietetycznych możemy wpłynąć na płodność? Nie wszystkie mechanizmy są jeszcze znane.
Jesteś tu:
Jesteś tu:
Podczas gdy zdrowa dieta może odpowiednio przygotować organizm do ciąży, może również wpływać na płodność, zarówno kobiet jak i mężczyzn. W jaki sposób? Nie wszystkie mechanizmy są jeszcze dokładnie znane. Na pewno jednym z aspektów wpływu diety na płodność jest wpływ diety na masę ciała. W bieżącym numerze przedstawiamy aktualne wyniki badań i sposoby postępowania stymulujące płodność.
Zamów prenumeratęW jaki sposób za pomocą interwencji dietetycznych możemy wpłynąć na płodność? Nie wszystkie mechanizmy są jeszcze znane.
17 stycznia 2016 roku laboratorium genetyczne EUROIMMUN DNA pod patronatem naukowym Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz prof. dr hab. Bożeny Cukrowskiej z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie uruchomiło internetowy kurs dedykowany dietetykom: „Diagnostyka i prowadzenie pacjenta z celiakią”. Program kursu obejmuje kilka bloków tematycznych i został przygotowany w oparciu o wyniki najnowszych badań, a jego celem jest stworzenie sieci rekomendowanych dietetyków, którzy będą reprezentować najwyższy standard opieki nad pacjentami z celiakią.
Masa mięśni szkieletowych jest regulowana poprzez syntezę białek mięśniowych (MPS) oraz ich rozpad. Uważa się, że z tych dwóch procesów to właśnie stymulacja MPS jest podstawową zmienną odpowiedzialną za utrzymanie lub/i przyrost masy mięśniowej.
U pacjentów cierpiących na przewlekłą chorobę nerek (PChN) dieta powinna stanowić stały, nieodłączny element planu leczenia. Dieta ma na celu wspomaganie leczenia, utrzymanie prawidłowego stanu odżywienia, zapobieganie niedożywieniu, zmniejszenie lub kontrolę akumulacji produktów przemiany materii oraz opóźnienie postępu dysfunkcji nerek.
Witamina D jest unikatowa ze względu na fakt, że jest syntetyzowana w skórze człowieka z prowitaminy D podczas ekspozycji ciała na światło słoneczne, a także dlatego, że wykazuje aktywne działanie − jak hormon (działanie plejotropowe).
Laktoza jest dwucukrem zbudowanym z cząsteczek glukozy i galaktozy połączonych wiązaniem β-1,4-glikozydowym. W formie naturalnej substancja ta występuje w mleku ssaków, dlatego też nazywana jest cukrem mlecznym. Stanowi ona podstawowe źródło energii dla nowo narodzonych ssaków, charakteryzuje się względnie niskim indeksem glikemicznym w porównaniu z innymi cukrami (wynoszącym około 40) i działaniem probiotycznym, przez co może korzystnie wpływać na motorykę jelit i procesy regeneracji komórek jelita cienkiego1.
Zaćma (tzw. katarakta) − to jednostka chorobowa, w której dochodzi do utraty zdolności przepuszczania i załamywania promieni świetlnych przez soczewkę oka, w konsekwencji czego wraz z wiekiem pogarsza się ostrość widzenia osoby dotkniętej tą chorobą, z możliwością wystąpienia w niektórych przypadkach całkowitej utraty wzroku. Ta degeneracyjna choroba oczu prowadzi do zmętnienia soczewki – substancje białkowe budujące jej włókna pod wpływem różnych czynników środowiska zabarwiają się na ciemno, ulegają postępującemu niszczeniu, w ostateczności prowadząc do zaburzeń przezierności, wzrostu ciśnienia osmotycznego i odwodnienia soczewki.
Choroby spichrzania glikogenu (z ang. Glycogen storage disease, GSD) są rzadkimi chorobami metabolicznymi, których głównym objawem jest hipoglikemia.
Coraz częściej spotykanym zaburzeniem gospodarki węglowodanowej jest hipoglikemia reaktywna. Czym jest? Jaka jest jej patogeneza? Jak ją leczyć?
Menu stymulujące płodność pod okiem dietetyka przygotował Mateusz Gessler.
Trawa pszeniczna pozyskiwana jest z pędów pszenicy (Triticum aestivum Linn), która uprawiana jest na świecie już od wieków. Pszenica pochodzi z południowo-zachodniej i środkowej Azji, znanych jest ponad 20 jej różnych gatunków.
Częś artykułu pochodzi z pierwszego modułu (colorectal cancer) kursu e-learningowego "Englisz for Clinical Dietetics and Nutrition".
W ramach tej rubryki będziemy prezentować Państwu specjalistyczne słownictwo w zakresie wybranego tematu, materiał ćwiczeniowy oraz zadania utrwalające. Wkrótce udostęnione zostaną również materiały audio.
Czarnym kolorem oznaczono: useful words and expresions, niebieskim kolorem oznaczono: useful words with prepositions, zielonym kolorem oznaczono: useful collocations.
Suplementy diety w ostatnich latach cieszą się bardzo dużą popularnością w społeczeństwie. Coraz częściej stosowane są jako zamienniki składników wartościowej i zbilansowanej diety, a nie tylko jako jej uzupełnienie.