Czy spożywanie ciemnej czekolady i produktów zawierających kakao ma wpływ na funkcjonowanie neuropsychologiczne i zdrowie kardiowaskularne?
W ostatnich latach badania wykazały zbiór możliwych mechanizmów, w których produkty z czekoladą i kakao mogłyby wykazywać pozytywny efekt kardiowaskularny i pozytywny wpływ ochronny dla serca. Produkty czekoladowe i z zawartością kakao wykazały wpływ na zmniejszenie lub hamowanie oksydacji LDL, aktywację płytek krwi, poprawę profilu lipidowego, korzystną modyfikację syntezy eikozanoidów, obniżenie ciśnienia krwi i inne mechanizmy.
Dotychczasowe badania in vitro wskazały na potencjalny efekt immunoregulacyjny i możliwość modulowania odpowiedzi immunologicznej przez czekoladę. Podobne produkty bogate w antyoksydanty i związki fitochemiczne, takie jak: jagody, żurawina i ekstrakty ginko bilboa mają korzystny neuronalny, neuropoznawczy i neuroprotekcyjny efekt. Dodatkowo wcześniejsze badanie wskazywało na wzrost przepływów mózgowych u osób starszych i młodych w wyniku spożywania bogatego w flawonoidy kakao.
Podjęte w przez naukowców z Virginii1 w 2008 roku badanie miało wykazać wpływ krótkookresowego spożywania ciemnej czekolady i kakao na neurofizjologiczne funkcjonowanie zdrowych osób powyżej 60 r.ż. Przeprowadzone badanie nie potwierdziło istotnego związku między spożywaniem a efektem neuropsychologicznym, hematologicznym czy ciśnieniem krwi. W grupach stosujących czekoladę i kakao zanotowano natomiast zwiększone tętno krwi.
Podobne wyniki uzyskali Ottaviani2 i inni w swoim badaniu z grudnia 2015 r.