Oferta herbat na naszym rynku jest bardzo szeroka. Na pólkach można znaleźć zarówno herbaty czarne, zielone jak również ziołowe czy owocowe. Po analizie samych opakowań można wnioskować, że w skład herbat owocowych wchodzi cała gama owoców i ziół.
Jednak dopiero analiza składu pokazuje, że głównymi składnikami oferowanych herbat są kwiat hibiskusa, owoc jabłka i dzika róża, czasami niezależnie od składu deklarowanego przez producenta (np. kwiat hibiskusa w herbatach o smaku owoców leśnych)1. Komponenty w postaci regulatorów kwasowości, aromatów (często nieznanego pochodzenia) i koncentraty suszonych soków stanowią dość istotną część składników deklarowanych i obecnych w herbatach.
Skład herbat wynika z ceny i właściwości poszczególnych składników (kwiat hibiskusa nadaje kwaśny smak i barwę, owoc jabłka zwiększa masę mieszanek, aronia i kwiat czarnego bzu zapewnia intensywną barwę). Maliny, pomimo że są bardzo pożądane, to ze względu na wysoką cenę nie są składnikiem dominującym. W składzie herbat owocowych znaleźć można również składniki nadające słodkość np. korzeń lukrecji, wanilia czy liść jeżyny słodkiej.
Przy wyborze herbat trzeba zatem uważnie czytać etykiety, ponieważ i działanie, i efekty mogą zależeć od ich składu np. spożywanie lukrecji w nadmiarze może prowadzić do rozwoju zaburzeń tętniczych2, a kwiat hibiskusa ze względu na zawartość szczawianów może nasilać kamicę nerkową1, ale jednocześnie wpływa pozytywnie na profil lipidowy osób z cukrzycą typu drugiego3.