Okres zimowy, a przede wszystkim świąteczny, kojarzy się niezmiennie z zapachem i smakiem przypraw, które w tym czasie dodawane są zarówno do potraw jak i napojów. Ich właściwości smakowe i wybitny aromat, to nie jedyne "zalety" cynamonu, anyżu czy imbiru. Wiele z nich ma właściwości zdrowotne, o czym warto informować lub przypominać naszym pacjentom.
Anyż
Anyż wykorzystywano już 4000 lat temu w Egipcie. Najbardziej popularny jest gatunek wywodzący się z Hiszpanii. Owoce są w kształcie gwiazdek, charakteryzuje się silnym zapachem i korzennym, lekko słodkim smakiem. To zioło wszechstronne, które dodaje się do mięs, warzyw, ciast lub deserów. Doskonale podkreśla smak naparów herbacianych, kawy i kompotów. Idealnie komponuje się z pieprzem, koprem, cynamonem, goździkami, a także z imbirem. Ceniony nie tylko w kuchni, ale również jako ziele poprawiające zapach z ust, zobojętniające kwas solny w żołądku dzięki czemu zapobiega wystąpieniu zgagi, wzdęć i gazów.
Cynamon
Według naukowców cynamon wykazuje pozytywne działanie na poziom glukozy we krwi, poprawiając wrażliwość organizmu na działanie insuliny, jednakże badania potwierdzające tę tezę nadal są w toku. Przyprawa ta nie traci swoich właściwości pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego bez obaw można przygotować z niego napar albo dodawać bezpośrednio do gorącej kawy.
Goździki
Chyba każdy już wie, że olejek goździkowy to niezastąpiony lek na bolesne problemy z uzębieniem, z tym efektem spotykamy się niejednokrotnie w gabinecie stomatologicznym. Dodatkowo żucie goździka przez chwilę, doskonale odświeża oddech.
Imbir
Imbir to roślina z rodziny imbirowatych, którą często opisuje się wspominając o jej ostrym, lekko cytrynowym zapachu i korzennym, palącym smaku. Można go spożywać w stanie świeżym w formie warzywa oraz suszonym jako przyprawę. To jeden ze składników proszku curry i innych mieszanek. W kuchni dodajemy go do pierników, ciastek, puddingów, pikli i azjatyckich dań. Często wykorzystywany do aromatyzowania kompotów, grzanego wina. Zawiera olejek eteryczny i substancje odpowiedzialne za ostry smak – dzięki czemu wykazuje wpływ na polepszenie procesów trawiennych, wzmaga apetyt, stosowany u kobiet w ciąży cierpiących na częste nudności.
Kardamon
Do jednych z najdroższych przypraw zaliczamy kardamon. Wzbogaca smak i aromat potraw, używany do dań słodkich i wytrawnych. Doskonale poprawia smak zup, mięsa, ryb, gulaszu, ciast z jabłek lub dyni. Wiele osób stosuje tę przyprawę do kaw i herbat.
Co ciekawe, zjadany w towarzystwie czosnku okazuje się być doskonałym środkiem na zmniejszenie silnego zapachu czosnku. W Indiach kardamon wykorzystywany w takich dolegliwościach jak brak łaknienia, osłabienie, nieprzyjemny zapach z ust.
Kurkuma
„Indyjski szafran” był tradycyjnie przedstawiany jako lek o działaniu przeciwzapalnym. Obecnie duże nadzieje wiąże się ze stosowaniem kurkuminy (składnika kurkumy) w leczeniu nowotworów i profilaktyce antynowotworowej.
Szafran
Najdroższą i najszlachetniejszą przyprawą na świecie jest szafran. Pozyskanie tej przyprawy jest bardzo pracochłonne, gdyż ręcznie zbiera się go z pręcików krokusa purpurowego (pas Morza Śródziemnomorskiego, Iran, Indie). Posiada prozdrowotne właściwości, przypisuje się jemu działanie antydepresyjne stanowiąc alternatywę dla dziurawca. Zwiększa stężenie serotoniny i dopaminy, powodując zwiększone poczucie szczęścia i poprawę nastroju. W kuchni używany w wypiekach, produkcji sera, alkoholu, potrawach mięsnych i zupach.