Roślinne substancje aktywne to nie tylko źródło naturalnych przeciwutleniaczy i stymulatorów prawidłowego funkcjonowania mitochondriów, które są kluczowe dla syntezy energii życiowej. Współczesne badania naukowe potwierdziły także ich istotną rolę w normalizacji funkcji ludzkiej mikrobioty.
W świetle aktualnych doniesień naukowych okazuje się, że bakterie mogą wpływać nie tylko na nasze zdrowie. Drobnoustroje wchodzą w różne interakcje z naszym organizmem, a wytwarzane przez nie enzymy napędzają nasz metabolizm. Co więcej, wpływają także na nasze nawyki, preferencje smakowe, zachowanie, a nawet nastrój.
W świetle aktualnych doniesień naukowych okazuje się, że bakterie mogą wpływać nie tylko na nasze zdrowie. Drobnoustroje wchodzą w różne interakcje z naszym organizmem, a wytwarzane przez nie enzymy napędzają nasz metabolizm. Co więcej, wpływają także na nasze nawyki, preferencje smakowe, zachowanie, a nawet nastrój.
Z punktu widzenia mikrobiologii można wyjaśnić, dlaczego jedzenie przygotowane w domu wydaje się nierzadko smaczniejsze, niż to serwowane gdziekolwiek indziej. Faktem jest, że członkowie tej samej rodziny mają podobne bakterie. Dziecko od urodzenia nabywa ‚rodzinne’ mikroorganizmy, które wpływają na określone preferencje smakowe. Istnieją dowody na to, że mikrobiota ma decydujący wpływ na metabolizm, syntezę witamin, syntezę hormonów, regulację immunologiczną, eliminację toksyn, regulację wszystkich funkcji trawiennych, wymianę kwasów żółciowych, prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową, syntezę cholesterolu, kontrolę masy ciała oraz układ nerwowy. Przez całe życie, oprócz podstawowej mikrobioty odziedziczonej przy narodzinach, tworzymy mikrobiotę przejściową, na którą wpływ mają dieta, styl życia i zdrowie hormonalne.
Dieta roślinna i suplementy diety niewątpliwie mają pozytywny wpływ na jakość mikrobioty. Rośliny dostarczają wielu bioaktywnych substancji i przeciwutleniaczy, które bezpośrednio wspierają pracę mitochondriów. Dlatego w ostatnich latach znaczenie fitoterapii znacząco wzrosło. Możliwe, że cenne działanie wielu ziół wynika właśnie z pracy bakterii jelitowych. Współcześni fitoterapeuci są pewni, że jelita potrafią pobrać z rośliny wszystko, czego potrzebuje organizm, a następnie skierować otrzymane substancje do wsparcia najpilniejszych potrzeb organizmu.
Syberyjscy naukowcy od kilkudziesięciu lat prowadzą liczne badania kliniczne dotyczące leczniczych właściwości roślin. Ogromne znaczenie dla jakości surowca zielarskiego ma ekologiczna czystość ziem Ałtaju – złożonego, wieloskładnikowego systemu glebowego, który magazynuje energię, wilgoć i składniki odżywcze, wspierając rozwój i rozmnażanie roślin. Proces glebotwórczy trwa tysiące lat i polega na współdziałaniu wody, powietrza, ciepła, organizmów roślinnych i zwierzęcych, a zwłaszcza mikroorganizmów z formującą się skałą glebotwórczą.
Korzystając z roślin Ałtaju oraz nowoczesnych rozwiązań w zakresie utrzymania zdrowego mikrobiomu, Biolit opracował autorską metodę zwaną Fitosanacją. W jej ramach substancje roślinne muszą posiadać naukowo udowodnione właściwości wspierające mikrobiotę, która została zmieniona w wyniku stresu lub współczesnej jakości żywności. Ważne jest utrzymanie prawidłowych warunków do tworzenia normalnej, zdrowej mikrobioty. W fitosanacji Biolit wykorzystuje trzy produkty: wodny wyciąg z kory topoli o nazwie Populin Plus, zawierający aktywne glikozydy fenolowe, które wspierają zdrowy mikrobiom oraz prawidłową kondycję układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Toksidont Maj Plus – wodny ekstrakt z korzenia łopianu, wspomagający prawidłowe trawienie i utrzymanie właściwego poziomu insuliny. Hepatobiol, oparty na zmikronizowanych nasionach ostropestu z łuską i ekstrakcie z mleczka zielonego owsa, składników, wspierających prawidłowe funkcje wątroby. Celem stosowania fitosanacji w diecie jest wsparcie metabolizmu, utrzymanie prawidłowej syntezy enzymów i witamin dostosowanych do potrzeb organizmu, utrzymanie równowagi hormonalnej, prawidłowej odporności, a także właściwego metabolizmu kwasów żółciowych pod względem składu i ilości. Fitosanacja wspiera również prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, syntezę cholesterolu i lipidów, procesy detoksykacyjne wątroby i jelit oraz utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej.