Pierwszym krokiem opieki nad każdym pacjentem objętym leczeniem onko- logicznym powinno bezwarunkowo być wdrożenie odpowiedniego odżywia- nia. Wyniki badań naukowych u pacjentów nie pozostawiają wątpliwości, że fundamentem skutecznego, czyli zgodnego z genetyką i fizjologią organizmu człowieka odżywiania są wyższe tłuszcze budulcowe.
Czym są tłuszcze budulcowe?
Organizm człowieka jest w stanie uruchomić nimi szereg procesów tłuszczozależnych, które pełnią nadrzędną rolę w ochronie i regeneracji, szczególnie u pacjentów onkologicznych: immunologicznych, krwiotwórczych, przeciwzapalnych, neurologicznych i kardiologicznych. Dość powiedzieć, że główny organ immunologiczny – czerwony szpik kostny – zbudowany jest w 70% z tłuszczów, dlatego jego funkcje zależą od ro- dzaju posiadanych tłuszczów. Do tłuszczów budulcowych należą przede wszystkim:
1. Tłuszcze złożone: alkiloglicerole i skwalen;
2. Wyższe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3: DHA, DPA, HPA, EPA, ETA, ETE;
3. Wyższe nienasycone kwasy tłuszczowe ome- ga-9: nerwonowy i gondolowy;
4. Witaminy tłuszczowe A, D, E, K;
5. Koenzym Q10;
Optymalne efekty uruchomienia procesów tłuszczozależnych osiągnąć może jedynie od- powiednio odżywiony organizm, który otrzymuje również:
1. Karotenoidy astaksantyna, zeaksantyna, luteina, likopen;
2. Mikroelementy: cynk, chrom, selen.
Procesy tłuszczozależne w chorobie nowotworowej
https://marinex.com.pl/pliki_artykuly/wybra- ne_aspekty_dzialania.pdf
Unikatowym źródłem wszystkich wymienionych składników odżywczych jest połączenie kompozycji 4 olejów rybich – BioMarine®Medical Immuno & Neuro Lipids (żywność specjalnego przeznaczenia medycznego) i NucleVital®Q10 Essence (suplement diety).
Tak kompletna kompozycja fundamentalnych składników odżywczych umożliwia uruchamia- nie i przeprowadzanie procesów tłuszczozależnych z genetyczną i fizjologiczną skutecznością, co udowodniło blisko 50 badań naukowych u pacjentów, przeprowadzonych przez firmę Marinex International. Jednym z takich badań było badanie u pacjentów z zaawansowanym niedrobnokomórkowym nowotworem płuca, którego wynik zaowocował uzyskaniem jedynej w Polsce Oficjalnej Rekomendacji Żywieniowej Dietetyków Klinicznych w Chorobach Nowotworowych dla produktu BioMarine®Medical.
W trakcie badania zaobserwowano:
1. poprawę kondycji organizmu;
2. utrzymanie dobrych wyników morfologii;
3. ustąpienie objawów depresji;
4. poprawę apetytu;
5. poprawę kolorytu skóry, wzmocnienie włosów i paznokci.
https://biomarinemedical.pl/Rekomendacja_ Onkologiczna_Kopernik.pdf
W drugim badaniu udział brali pacjenci wyznaczeni do planowej resekcji raka jelita grubego. Zostali oni losowo przydzieleni do przyjmowania BioMarine®Medical Immuno & Neuro Lipids (żspm) lub placebo w ilości 50 ml dziennie wraz ze standardowym odżywianiem przez 4 tygodnie po operacji. Badano powikłania pooperacyjne i biomarkery stanu zapalnego. Interwencja żywieniowa wiązała się ze spadkiem wartości badanych wskaźników (↓31% NLR, ↓17%PLR, ↓18% SII, ↓40% CRP, ↓7% LEU), co jest istotne dla ograniczenia powikłań okołooperacyjnych i skrócenia okresu hospitalizacji (↓29%) z nowotworem jelita grubego.
W trzecim badaniu zastosowano 17 ml oleju BioMarine ® (źródła skwalenu i alkilogliceroli) przez miesiąc. Uzyskano poprawę potencjału bójczego neutrofili poprzez zwiększenie uwalniania reaktywnych form tlenu oraz fagocytozy w odpowiedzi na bakterie E.coli o 47%, zwiększenie aktywności komórek NK o 67% oraz opsonin, w tym składowych układu dopełniacza o 16%. Dodatkowo BioMarine ® silnie wpływał na polaryzację limfocytów hel- perowych CD4 do uwalniania cytokin typu Th1 i prozapalnych, takich jak TNF-α (o 26%), IFN-γ (64%) i IL-2 (316%), a hamował uwalnianie przeciwzapalnej IL-10 (45%). O 20% wzrosła pojemność antyoksydacyjna osocza.
Jak widać na przytoczonych przykładach, żadna terapia onkologiczna nie będzie kompletna bez odpowiedniego wsparcia żywieniowego, oparte- go na połączeniu BioMarine®Medical Immuno & Neuro Lipids (żspm) i NucleVital®Q10 Essence (sd). Tworzą one jedyną na świecie tak zaawansowaną kompozycję wyższych tłuszczów budulcowych, witamin i minerałów niezbędnych dla uzyskania fizjologicznej budowy i działania organizmu pacjenta.
Dietetyku, dobierając żywienie dla pacjen- ta onkologicznego, pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniej podaży wyższych tłuszczów budulcowych.