Bóle głowy często są objawem bagatelizowanym przez pacjentów. Gdy są one uporczywe, mogą znacznie utrudniać codzienne życie.
Bóle głowy bardzo często diagnozuje się jako migrenę. Najnowszy przegląd badań dowodzi jednak, że bóle głowy znacznie częściej występują u osób chorych na celiakię i mogą być jednym z objawów chorobowych.
Na podstawie przeglądu 40 badań naukowych z lat 1987-20171 wysnuto wnioski, które mogą być wskazówką diagnostyczną oraz sposobem na leczenie bólu głowy. W przeglądzie zwrócono uwagę że częstość występowania bólu głowy miała miejsce u 26% wśród osób dorosłych oraz 18,3% wśród populacji pediatrycznej i najczęściej bóle te podobne są do migreny. U dzieci z idiopatycznym bólem głowy 2,4% choruje na celiakię, wśród osób dorosłych dane na ten temat są obecnie niedostępne. Wśród osób z celiakią zmagających się z bólami głowy ustępowały one u 75% pacjentów stosujących dietę bezglutenową. Wyniki te sugerują, że warto u pacjentów z bólami głowy o nieznanym pochodzeniu wykonywać przesiewowe badania w kierunku celiakii.
Więcej na temat celiakii oraz żywienia w przypadku uporczywego bólu głowy w artykułach:
- Strategie żywieniowe w przypadku migreny
- Diagnostyka chorób glutenozależnych
- Wpływ diety bezglutenowej na mikroflorę jelit i funkcje immunologiczne