Czy statystyki otyłości są prawidłowo przeprowadzane?
24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Do niedawna jeszcze nie dostrzegało się otyłości jako problemu zdrowotnego. Praktycznie otyłość była raczej kojarzona z amerykańskim społeczeństwem. Dzisiaj pomimo mody na bycie fit i promocji zdrowia przez znane osoby, otyłych mamy coraz więcej. Problem dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci, które powielają wzorce żywieniowe rodziców. Najbardziej martwiące są właśnie statystyki, które dotyczą dzieci.
Według World Obesity Federation w 2025 roku co czwarta osoba będzie zmagać się z otyłością. Z danych na rok 2017 w Polsce otyłość dotyczy 23,3% osób, co daje wynik o 2% lepszy niż w roku wcześniejszym, jednak nadal przekraczamy średnią europejską. Gorzej wypada jednak otyłość wśród osób dorosłych, gdzie 49% dotyczy kobiet, a 64% mężczyzn. Ogólnie problem otyłości w ciągu 40 lat wzrósł trzykrotnie, a w Polsce mamy najszybciej tyjące dzieci w Europie. W latach 70’ było to jedynie 10%, a obecnie co piąte dziecko ma problem z nadmierną masą ciała (ponad 22%).
Wspomniani wcześniej Amerykanie mają otyłe społeczeństwo aż w 34,3%! Problem dotyczy również krajów arabskich, gdzie również 1/3 mieszkańców jest otyła. Najmniejszy odsetek nadal dotyczy Japonii, gdzie jedynie 3% społeczeństwa zmaga się z otyłością.
Trzeba jednak uwzględnić fakt, że statystyki opierają się na klasyfikacji otyłości na podstawie Body Mass Index, co nie jest wystarczające w określeniu faktycznej skali problemu. Oprócz epidemii otyłości wynikającej z nadmiernego przyjmowania energii z posiłkiem zaraz za nią kroczy epidemia bezruchu. To czego nie sprawdzają światowe statystyki, to udział tkanki tłuszczowej. Mówimy tutaj o MONW (ang. metabolically healthy but obese) czy sylwetce tzw. „skinny fat”. Dotąd raczej kojarzono podobny problem z osobami starszymi, gdzie często występuje otyłość sarkopeniczna – jednak występuje tu nadmierna ilość kilogramów przy jednoczesnej utracie masy mięśniowej. Pacjenci w tym wypadku bardzo często pomimo prawidłowej masy ciała są niezadowoleni ze swojej sylwetki, jednak dominuje wśród nich przeświadczenie, że efekty można osiągnąć wyłącznie dietą i zapominają o aktywności fizycznej.
Studium przypadku pacjenta z MONW oraz postępowanie dietetyczne opisane zostało w jednym z artykułów: Tajemnica MONW. Pacjent szczupły z zaburzeniami metabolicznymi
Zachęcamy również do zapoznania się z innymi artykułami nawiązującymi do tematyki otyłości:
- Mikrobiota a otyłość - czy istnieje związek?
- Insulinowa hipoteza otyłości - czy węglowodany tuczą?
- Otyłość jako objaw choroby. Leczenie dzieci z zespołem Pradera-Williego
- Indywidualizacja zaleceń żywieniowych u osób otyłych w oparciu o badanie genetyczne