Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), to cichy zabójca, który dosięga corocznie około 15 tysięcy Polaków. Statystyki nie są obiecujące - chorych będzie coraz więcej, nie tylko z powodu wzrastającej liczby osób w podeszłym wieku. Do czynników ryzyka należą palenie tytoniu, ale również zanieczyszczenie powietrza. Co dziesiąta osoba powyżej 30 r. ż. choruje na POChP z czego dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet. Niestety przypuszcza się, że około 1/3 przypadków pozostaje niezdiagnozowana. Choroba ta stanowi również obciążenie dla społeczeństwa, gdyż co roku 20 tys. rent inwalidzkich przyznaje się właśnie z jej powodu1.
Istotnym elementem terapii jest aktywność fizyczna osób z POChP. Li i wsp. dokonali metaanalizy badań dotyczących wpływu jogi na poprawę parametrów związanych z POChP. Wyniki wskazują, że treningi jogi mogą być doskonałym elementem rehabilitacji. Odnotowano poprawę w takich parametrach i poszczególnych testach weryfikujących zmiany w stanie zdrowia osób z POChP, jak:
- test 6-minutowego marszu/test marszowy, (6MWT, ang. six minute walk distance),
- kwestionariusz Szpitala Św. Jerzego – SGRQ (zawierającego 50 pytań podzielonych na kategorie – objawy, aktywność i wpływ na życie),
- test CAT (ang. COPD Assessment Test),
- PaCO2 (ciśnienie parcjalne CO2),
- FEV1 (test natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej),
- skala Borga (skala subiektywnego odczuwania wysiłku Borga)2.
Korzyści z uprawiania aktywności fizycznej u osób z POChP udowodnili również Cheng i wsp., gdzie aktywność o małej intensywności jak np. spacery przynosiły poprawę staniu zdrowia5.
Ważna jest też profilaktyka, nie tylko ta związana z aktywnością fizyczną, ale również eliminacja używek (czynnego i biernego palenia tytoniu – główniej przyczyny POChP), a także odpowiednia dieta. Wyniki metaanalizy Salari-Moghaddam i wsp. dowodzą, że każde zwiększenie spożycia czerwonego mięsa o 50 g tygodniowo zwiększa ryzyko POChP o 8%. Metaanaliza ta objęła badania, w których łącznie wzięło udział prawie 300 tys. osób, w tym 8338 pacjentów z POChP > 27 r.ż.3. Inne badanie obejmujące ponad 45 tys. mężczyzn wykazało, że większe spożycie błonnika wiązało się z mniejszym ryzykiem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc w przypadku osób, które paliły lub palą obecnie4.
Więcej o postępowaniu dietetycznym w POChP już w najnowszym numerze naszego czasopisma w artykule Ocena stanu odżywania i sposobu żywienia wśród chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).