Otyłość u kobiet ciężarnych i planujących ciążę jest czynnikiem ryzyka wielu powikłań w trakcie jej trwania i wpływa na kształtowanie się organizmu dziecka. Tym razem naukowcy postanowili sprawdzić czy otyłość ma wpływ na gospodarkę żelazem zarówno u samej ciężarnej jak i u dziecka.
W tym celu do badań zakwalifikowano 490 kobiet (po 245 otyłych i o prawidłowej masie ciała). W grupie otyłych 53,5% miało otyłość I stopnia, 28,6% II stopnia i 18,0% III stopnia. Pobrano krew od kobiet w 15 tygodniu ciąży oraz próbki krwi pępowinowej po porodzie. Oznaczono parametry stanu zapalnego, stężenie receptora transferryny (sTfR) i ferrytyny w surowicy, ich wzajemnego stosunku oraz hepcydynę i ferrytynę.
Okazało się, że w grupie otyłych istotnie wyższe były wskaźniki stanu zapalnego (białko C-reaktywne i IL-6), stężenie rozpuszczonego receptora transferryny (sTfR) i stosunek sTfR do ferrytyny w porównaniu do kobiet o prawidłowej masie ciała. Stężenie sTfR było również wyższe w podgrupie kobiet pochodzących z mniejszości etnicznych czarnoskórych w porównaniu do kobiet białych. Nie odnotowano jednak różnic w stężeniu hepcydyny, jedynie w grupie otyłej odnotowano słabą korelację między BMI a tym markerem. Im bardziej rozwinięta otyłość, tym wyższe stężenie hepcydyny, której istotnie więcej było u otyłych II i III stopnia.
Analiza krwi pępowinowej pobranej przy porodzie wykazała, że mediana ferrytyny u noworodków urodzonych przez kobiety otyłe była niższa niż w przypadku dzieci kobiet o prawidłowym BMI i więcej noworodków z tej grupy miało wyczerpane zapasy ferrytyny, co określono jako stężenie ferrytyny < 76 µg. Dzieci urodzone przez kobiety ciemnoskóre miały najniższe stężenie ferrytyny. Badanie Flynn i wsp.1 jest pierwszym badaniem, które wskazuje na negatywny wpływ otyłości i pochodzenia etnicznego na status żelaza matki i dziecka.