Mleko matki jest idealnym pokarmem dla nowo narodzonego dziecka, a jego skład jest przystosowany do aktualnych potrzeb malucha. Jak bardzo spersonalizowany jest skład mleka?
Niemowlęta płci męskiej i żeńskiej reagują inaczej na bodźce ze środowiska i nieco inaczej toczy się ich rozwój. Np. noworodki płci męskiej są bardziej narażone na śmiertelność i zachorowalność niż żeńskie. Te różnice skłoniły naukowców do postawienia pytania, czy skład mleka może być inny zależnie od płci potomstwa?
Okazuje się, że w przypadku zwierząt badania faktycznie potwierdzają te różnice. Między innymi badania na owcach wykazały różne reakcje na standardowe żywienie uzupełniające. U makaków matki potomstwa płci męskiej produkowały mniej mleka, jednak o wyższej wartości energetycznej niż u matek potomstwa żeńskiego. Natomiast mleko dla żeńskiego potomstwa zawierało w sobie więcej wapnia. Dowody na odmienny skład mleka zależny od płci udowodniono również u przeżuwaczy i torbaczy. Np. u kangurów mleko dla „chłopców” było bogatsze w białko. Mechanizmy prowadzące do syntezy mleka specyficznego dla płci są jednak niejasne.
Dane o różnicach w mleku ludzkim zależnych od płci potomstwa są nieliczne, mało jest również danych odnośnie zawartości związków bioaktywnych i hormonów. Badania z udziałem bliźniąt o różnej i tej samej płci przeprowadzone przez Kanazawa i Segal wykazały, że bliźnięta przeciwnej płci były o 1 cal krótsze i 12 funtów lżejsze niż bliźnięta tej samej płci we wczesnej dorosłości. Dotąd jednak jedynie 6 badań wykazało związek między składem mleka a płcią potomstwa i koncentrowały się głównie wokół makroskładników i energii, a ich wyniki są sprzeczne i niejednoznaczne. Potrzeba więcej badań, które określiłyby różnice w składzie mleka oraz ich wpływ na dalszy rozwój dziecka, między innymi wzrost czy ryzyko zachorowalności specyficznej dla płci1.
Więcej informacji na temat laktacji i żywienia matki w tym okresie w artykułach:
- Czy zalecać pacjentkom dietę eliminacyjną w trakcie karmienia piersią? Aktualne badania
- Wpływ diety matki podczas laktacji na skład pokarmu. Przegląd najnowszych badań
- Zwiększone zapotrzebowanie na cholinę u kobiet ciężarnych